Määratlemata

Prilliklaaside pinnakatted

PRILLIKLAASIDE PINNAKATTED

Prilliklaaside erinevad pinnakatted on mõeldud selleks, et suurendada prilliklaaside vastupidavust ning täiustada nägemist. Erinevad pinnakatted teevad klaaside kasutamise meeldivamaks ja mõjutavad muuhulgas nägemisteravust ja -selgust, klaaside väljanägemist, kasutusmugavust, vastupidavust, puhastatavust ja mustuse hülgavust. Pinnakatteid on võimalik valida vastavalt vajadusele ja võimalustele.

PEEGELDUSVASTASE (AR ehk antirefleks) KATTEGA KLAASID

Tavaline prilliklaas, nii klaas-, kui ka plastikmaterjalist, peegeldab valgust ühelt pinnalt u 4%, mõlemalt pinnalt kokku u 8%, mille tulemusena ei jõua peegelduste tõttu läbi prilliklaasi kogu valgus ja informatsioon silmani. Kui tegemist on õhukese klaasiga võib valgusekadu ulatuda 20%-ni. Peegeldusest tingitud valguskadusid hoitakse ära prilliklaasi optilistele pinnale kantud peegeldusvastase  AR (antireflection) pinnakattega, mis vähendab peegeldusi 1%-ni. Lisaks klaasi optilisele paranemisele on tähtis ka esteetiline efekt – prilliklaas on pea märkamatu, jättes prillidest kergema ja õhulisema mulje. Peegeldusvastne kate teeb klaasid kergemini puhastatavaks ning tolmu ja vee suhtes tõrjuvamaks.

AJALUGU

Valguse interferentsinähtust ära kasutades leiutati esimesed peegeldumisvastased kihid aastal 1935. Nende kihtide leiutaja oli Alexander Smakule, kes töötas Carl Zeissi optikafirmas. Kuni Teise maailmasõja alguseni olid peegeldusvastased kihid Saksamaa sõjandussaladused. Katharine Burr Blodgett ja Irving Langmuir lõid esimese orgaanilistest ainetest koosneva peegeldamisvastase katte 1930. aastate lõpul.

  • Peegeldusvastane kate aitab vähendada prilliläätse pinnal tekkivat ebamugavat ja nägemisteravust halvendavat valguse peegeldumisefekti.
  • Pinnakate sobib eriti hästi arvutikasutajatele või pimedal ajalt autoga sõitmiseks.
  • AR katted lihtsustavad oluliselt öist autojuhtimist või lugemist teatud valgustingimustes.
  • Kõrgekvaliteediline AR kate koosneb erinevatest kihtidest, mis vastastikusel koostoimel annavad optimaalse efekti.

VETT JA MUSTUST HÜLGAV PIND e hüdrofoobne pinnakate aitab vähendab prillide liiga sagedast puhastamise vajadust, kuna pinnakate on äärmiselt sile. Superhüdrofoobne töötlus annab eriti sileda pealiskihi – klaasidele ei jää pidama mustus ega veepiisad. Hüdrofoobse pinnakattega klaasid higistavad tunduvalt vähem ning nende puhastamiseks piisab kui kasutada spetsiaalset mikrofiiberlappi. Hüdrofoobset pinnakatet saab täiustada super tugeva kattega, mis on sama vastupidav tugevale kriimustamisele nagu mineraallääts.

KUUMAKINDLAD KLAASID.

Tegemist on spetsiaalse orgaanilise kattega, mis talub kuumust rohkem kui tavakattega prilliklaasid (kuni 125 kraadi). Tänu sellele ei teki prilliklaasidele kuumust saades pinnakatte kahjustusi. Sobib ideaalselt kokkadele ning inimestele, kes puutuvad kokku kõrge temperatuuriga.

DIGIKIIRGUS KAITSEGA KLAASID.

Tänapäeval kasutame palju erinevaid digiseadmeid, olgu selleks televiisor, arvutiekraan, tahvelarvuti või nutitelefonid, mille sinakas valgus väsitab ning tekitab liigseid pingeid silmas. Digikiirgus kaitsega klaasid neutraliseerivad digitaalselt ekraanilt kiirgavat sinakat valgust ning ultraviolett kiirgust, hoides ära silmade liigväsimuse ja pinge. Lisaks sellele vähendab klaas ekraani peegeldust ning täiustab kontrastsust.

KÕVAPIND.

Kõvapind muudab plastikklaasid kriimustustel vastupidavaks.